Černobyl: Příběh lidí, kteří se pokusili zvládnout katastrofu, a těch, kteří obětovali své životy pro záchranu ostatních
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciPětidílná série vznikla ve spolupráci HBO a Sky. Vrací nás zpět přímo k událostem spjatých s výbuchem jaderného reaktoru elektrárny v Černobylu. Radioaktivní spad byl tenkrát zaznamenaný na území Ukrajiny, Běloruska a Ruska, ale i ve Skandinávii a v západní Evropě.
Napětí a drsná realita na televizních obrazovkách
Realita často vytváří ty nejzajímavější scénáře, a tak tomu bylo i v tomto případě. Seriál zapůsobil na televizní diváky jako magnet. Kdo dobu nezažil, chtěl se o ní něco dozvědět.
Herci, kteří dostali možnost si v této sérii zahrát (Jared Harris, Emily Watson, Stellan Skarsgärd, Jessie Buckley a další) nás vrací do atmosféry Sovětského svazu a připomínají nám osudy lidí, které tato katastrofa zasáhla.
Jak to všechno bylo
Hasiči byli informovaní, že jde o běžný požár, který je třeba uhasit. Nikdo jim neřekl, že jde o požár v prostředí, které je pro lidský organismus smrtelně nebezpečné. Obyvatelé sledovali z oken požár, aniž by je někdo varoval, o co jde. Vojáci, kteří se účastnili pokusu o odstranění škod neměli ani základní ochranné pomůcky. I to byl Sovětský svaz, země tak pokroková a moderní, že „zítra znamenalo již včera“. Velký sovětský svaz se snažil celou věc utajit před světem. Dobrá pověst státu byla nadřazená lidským životům a o životě lidí v blízkosti výbuch rozhodovali lidé z vedení komunistické strany bez ohledu na názory odborníků.
Seriál by měl být nejen zajímavou podívanou, ale hlavně poučením, jak se člověk při střetu s katastrofou nesmí chovat, protože právě v Černobylu bylo vše špatně a následky byly tak strašné, že se dodnes neví, kolik lidí zemřelo. Lékaři nesměli u mrtvých lidí psát příčinu smrti ozářením.
Seriálové lokality
Některé části seriálu se natáčely přímo v Černobylu, v přístupných zónách. Pro další záběry posloužila identická elektrárna v Litvě.
V seriálu je mnoho postav, které jsou skutečně s reálnou elektrárnou a osudovými dny spojeny – vědci, hasiči, političtí funkcionáři i samotný prezident Michail Gorbačov.
(Michail Gorbačov v jednom rozhovoru uvedl, že likvidace následků jaderné katastrofy už stála přes 18 miliard rublů, což je roční rozpočet Ruska. Náklady se stále zvyšují, protože se o místo havárie starají stovky lidí a je třeba dělat další práce.)
Seriál najdete v současné době na HBO GO, kde můžete využít týdenní zkušební verzi zdarma.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci