Celebrity pod lupou: Diváci Ondřeji Vetchému věří, že je jednoduchý Luňák, zkušený kriminalista Kozák i mafiánský kmotr Vedral
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciŠkola ho nakonec zklamala. Už v prvním ročníku ho skolila žloutenka, a tak musel na čas vzdělání přerušit. Když se vrátil, mezi spolužáky nezapadl. Nebavily ho jejich intelektuální řeči a popíjení v kavárnách. Volný čas tak trávil sportem. Před kameru se postavil poprvé v devatenácti letech, a to v malé roli pikolíka v dobrodružném filmu Neříkej mi majore. Ale až za dva roky ho diváci skutečně zaregistrovali ve filmu Fandy, ó Fandy v režii Karla Kachyni a krátce poté v i komedii Sestřičky. Popularita přišla s filmem Láska z pasáže, kde si zahrál šikovného zlodějíčka.
Po malých rolích přišla první velká herecká příležitost v pohádce S čerty nejsou žerty. Trochu zbrklého čerta Janka si diváci oblíbili, a ještě po patnácti letech ho tak na ulici oslovovali. Přišla celá řada dalších rolí, předrevolučních i porevolučních, často i zapomenutelných. Ondřej Vetchý však dozrál a teprve ve středním věku se z něj stala opravdová herecká ikona. K jeho slávě mu dopomohly role ve snímcích jako Černí baroni nebo Báječná léta pod psa.
Velká role ho čekala i ve snímku z předválečného období Všichni moji blízcí zasazeného do roku 1938, který sleduje osud židovské rodiny na pozadí přicházejících událostí. Sympatickou roli hrobníka Brože si vystřihl i ve Svěrákově komedii Kolja. Roli vyfoukl Bolkovi Polívkovi, protože byl na konkurzu lepší. I malá role mu přinesla divácký úspěch. Do kina si vyšlo 1,3 milionů lidí a film získal šest Českých lvů, Oscara a Zlatá glóbus. Svěrákovci mu nakonec napsali roli na míru, a tak byl na světě Tmavomodrý svět.
Nedovedl jsem si představit, kdo jiný z herců střední generace by mohl představovat českého válečného hrdinu,
vysvětlil Jan Svěrák svou volbu.
Mezi přáteli a hereckými kolegy je Ondřej Vetchý označovaný za muže s pevným charakterem a za vlastence. To pro něj znamená bránit lidi, které miluje, a prostředí, ve kterém žije. Revoluce v roce 1989 pro něj byla poměrně zásadní, protože v předchozích letech vážně uvažoval o emigraci.
Ondřej Vetchý není jen hvězdou, ale snaží se i o lepší svět. Sbírá odpadky, pere se se zloději a chrání brouky. Přátelé dávají k dobru příhodu, kdy narazil na partu výrostků, která dělala nepořádek u popelnic. Po fyzické domluvě uličníci vše uklidili, a ještě si s Vetchým podali ruce na usmířenou. Známé jsou jeho příběhy z minulosti, kdy se neváhal během fotbalového utkání poprat, pokud někdo zákeřně zaútočil na někoho z týmu.
Není typ, že by se za každou cenu chtěl prát nebo se nechat vyprovokovat, ale ví, že musí zasáhnout, když cítí, že je někomu ubližováno. A má fyzické dispozice, aby takové situace skutečně mohl řešit,
popsal charakter svého kamaráda Michal Suchánek.
Vetchý tak ve svém boji za spravedlnost utrpěl nejedno zranění. Byl pobodaný, má pětkrát zlomený nos, třikrát čelist, a dokonce má i umělou rohovku.
Ani on se však nevyhnul projektům, které se moc nevydařily. Kritika ztrhala film Pánská jízda a ambiciózní snímek Milenci a vrazi na motivy románu Vladimíra Párala.
Ondřej Vetchý si velmi chrání soukromí a je asi jen málo novinářů, kteří by ho chtěli naštvat. Oženil se velmi mladý s Danielou, se kterou ho spojilo sportovní nadšení. Z manželství vzešla dcera Veronika. Jenže jak má Ondřej pořád potřebu zachraňovat svět, doma se moc neohřál. V roce 1990 uvedl v rozhovoru pro Reflex:
Doma už jsem se tak odcizil, že bych tam ani nemusel být. Žena je nešťastná, jsem pořád pryč, o to víc na ni myslím…
Podruhé se neoženil. S dlouholetou přítelkyní má další dceru Rebeku. Do své rodiny zahrnul i fenku kokršpaněla Barču, která si s ním zahrála ve filmu Tmavomodrý svět.
Populárního herce si můžete připomenout 16. 6. ve 20:20 na Nově ve filmu Příběh kmotra. O prázdninách se nám také vrátí jako oblíbený amatérský fotbalista Luňák v Okresním přeboru.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- kniha Po stopách hvězd, Václav Nekvapil, nakladatelství Jota, první vydání. ISBN 978-80-7217-629-8,
- Autorský text