Columbovy slovanské kořeny: Slavný televizní detektiv měl rodinné vazby na Česko

Columbovy slovanské kořeny: Slavný televizní detektiv měl rodinné vazby na Česko

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Peter Falk si zahrál v nejednom filmu a seriálu, přesto navždy bude pro diváky neodmyslitelně spjat s rolí roztržitého poručíka Columba ze stejnojmenného detektivního seriálu. Herec se narodil v New Yorku, ale předky měl i na území střední Evropy, včetně Česka.
Obsah článku
  1. Dobrácký poručík s neviditelnou manželkou
  2. 1. herec nominovaný na Oscara a Emmy v témže roce
  3. Táta Petera Falka byl napůl Čech

Dobrácký poručík s neviditelnou manželkou

Ošuntělý baloňák, staré a málokdy fungující auto, věrný baset u nohy, slabost pro doutníky a nezapomenutelná hláška „ještě jedna věc“… Český divák nemusí dlouho koumat, aby z paměti vyštrachal vzpomínku na slavného televizního detektiva, poručíka Columba – s manželkou, která díky své nepřítomnosti vešla do dějin. Často se o ní mluví, ale nikdy není vidět.

Samotný Columbo působí na první pohled neškodně, ba přímo hloupě a výstředně, kterýžto dojem vyvolává i ve svých vražedných soupeřích. Ti se v jeho přítomnosti mnohdy pokládají za mnohem bystřejší a lstivější, takže „prosťáčka“ poručíka podceňují. Jak všichni víme, nakonec se jim to ošklivě vymstí.

Peter Falk ve své nejslavnější roli okouzlil diváky poprvé v 70. letech. Seriál se natáčel mezi lety 1971 a 2003, jednou z jeho zajímavostí tudíž je, že můžeme pozorovat, jak herec postupně stárne. Tou další je skutečnost, že si zde zahrála celá řada známých osobností, často právě v roli vrahů, např. legenda americké country Johnny Cash nebo nyní devětadevadesátiletý herec Dick Van Dyke.

Peter Falk také některé díly režíroval, konkrétně Etudu v černém a Vraždu podle plánu, na dalších více než dvaceti se ovšem podílel jako producent. V několika epizodách (např. Smrt ve sklence vína) si navíc zahrála jeho skutečná manželka, Shera Danese. Falkovou podmínkou bylo, aby nikdy nehrála vražedkyni.

1. herec nominovaný na Oscara a Emmy v témže roce

O seriálu Columbo by se ještě dalo napsat mnohé, třeba to, že zpopularizoval tzv. obrácenou detektivku. Zápletky se vždy točí kolem toho, jak je pachatel, jehož identitu diváci od začátku znají, nakonec chycen do pasti díky Columbově brilantní detektivní práci. Co ale víme o jeho představiteli?

I životní příběh samotného Petera Falka je poutavý. Narodil se 16. září 1927 v New Yorku a byl to mladík, který nevěděl, co si se sebou v Americe po druhé světové válce počít. Jeho přirozený neklid a touha po vzrušení v něm posléze vzbudily zájem o herectví, což podnítilo osudové rozhodnutí přidat se ke komunitní divadelní skupině. První zkušenosti před kamerou získal už v polovině 50. let.

Záběr ze seriálu Columbo
Záběr ze seriálu Columbo | Zdroj: Midnight_Caller / themoviedb.org

Původně bezcílný dvacetiletý hoch se postupně vypracoval na jednoho z nejvšestrannějších hollywoodských herců, talentem oceněného cenou Emmy a nominovaného na Oscara. Roku 1961 se vlastně stal prvním hercem, jenž byl ve stejném roce nominován na Oscara i cenu Emmy. Nechce se ani věřit, že tuto dvojitou nominaci zopakoval hned o rok později.

Dokázal ztvárnit nejen sympatické postavy v komediích a dramatech, nýbrž i kruté kriminálníky. Bez ohledu na jeho plodnou práci v televizi a filmu bude ovšem navždy synonymem roztomilého detektiva Columba, jenž skrývá genialitu za roztěkanou fasádou. Zemřel 23. června 2011 v Beverly Hills ve věku 83 let.

Táta Petera Falka byl napůl Čech

Přestože se Peter Falk narodil v Americe do rodiny účetního a majitele galanterie, měl také slovanské kořeny. Jeho pradědečkem byl maďarský spisovatel a politik Miska Falk, avšak Peterova matka pocházela z Ruska, otec byl napůl Čechem a napůl Polákem, můžeme tedy říct, že hercův původ sahá vlastně až do našich končin. On sám se dokonce o této skutečnosti občas zmiňoval. Jeho známý Václav Kabourek od něho prý často slýchával, že babička byla Češka. Pro deník Aha! to ostatně uvedl během rozhovoru.

Byl to dobrý člověk, já osobně jsem s ním nikdy žádný problém neměl a vždy jsme si rozuměli. Ne však každý. Nebyl totiž vždy ochotný spolupracovat a v takových chvílích dokázal být i nepříjemný. Vůči mně se choval vždy slušně, říkal mi, že jeho babička byla Češka. Česky ale uměl říct jen ‚dobré knedlíky‘.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře