Nekonečný příběh plný nebezpečí: Átrej při natáčení málem umřel. Dnes má tetovací salon a učí střelbu
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciSmrtící bažina se herci mohla stát osudnou
Dobrodružné fantasy Nekonečný příběh z roku 1984 patří k oněm kouzelným příběhům našeho dětství, které jsme milovali. Platí to i přesto, že se jednalo o vcelku drsnou podívanou, jež nám všem zlomila srdce hlavně krutou smrtí Átrejova věrného koně Artaxe. Realita při natáčení mohla být ještě mnohem drsnější. V závěrečných scénách filmu se Átrej znovu prohání na milovaném oři, jako by celý příběh začínal zase od začátku, ale plošina, která měla koně vytahovat a zase spouštět do bahna, údajně fatálně selhala. Místo zdvihu se zasekla a vzápětí ponořila až na dno i s koněm a říkalo se, že navzdory veškeré snaze štábu opravdu zemřel.
Později se prý potvrdilo, že to nebyla pravda a že při natáčení nezahynul žádný kůň. Byl darován Noahu Hathawayovi, tehdy třináctiletému představiteli Átreje, jenž to ale před kamerou také neměl zrovna jednoduché. Natáčení pro něj bylo velmi fyzicky náročné a zranil se při něm hned několikrát, mj. ve scéně, kde bojuje s netvorem temnot Gmorkem. Nechybělo mnoho a přišel o oko. Zranil se i při nácviku na koni nebo zmíněném natáčení v bažině, do níž ho stáhl eskalátor. Po ztrátě vědomí musel být oživován.
Autor knižní předlohy bojkotoval nepovedený film
Film byl natočen podle knižní předlohy Michaela Endeho a získal si věčnou slávu i přesto, že oproti knize pozměnil spoustu věcí. Většina hlavních postav měla vypadat úplně jinak, např. Dětská císařovna by správně měla mít zlaté oči a sněhobílé vlasy. Hlavní hrdina příběhu, Bastian Baltazar Bux, jehož ztvárnil Barret Oliver, je pak v knížce popisován coby obézní chlapec s nohama do X.
Pozměněn však nebyl pouze vzhled postav, ale i jejich jména a některé další věci. Kůň Artax v knížce mluví a létající drak se tam jmenuje Fuchur (ve filmu Falkor a ve verzi s českým dabingem pak Falko). Český dabing vůbec pozměnil vyznění originálu. Atreyu je nám znám jako Átrej a Jižní orákulum se zřejmě vinou špatného odposlechu změnilo v Sandonoriko (Southern Oracle). Královna Fantazie by se správně měla jmenovat „Měsíčnice“. Bastien zakřičí její jméno „Moonchild“, ale český dabing z toho udělal zvolání „maminko“.
Tak nebo tak, vyznění filmu Michaela Endeho rozhodně nenadchlo. Naopak byl prací filmařů natolik zděšený, že se snažil zabránit distribuci filmu, nebudou-li vystřiženy scény odporující poselství knihy.
Spor ale prohrál. Dosáhl alespoň toho, že jeho jméno bylo vyřazeno z úvodních titulků. Navzdory tomu filmový Nekonečný příběh navždy zůstane v našich srdcích, když ne snad přímo kvůli podívané, tak jistě díky úvodní písni Never Ending Story, kterou nazpíval anglický popový zpěvák Limahl.
Tetovaného „Átreje“ byste dnes nepoznali
Nekonečný příběh nebyl pro Noaha Hathawaye zdaleka první rolí. Objevil se v mnoha populárních filmech a televizních pořadech, počínaje seriálem Battlestar Galactica z roku 1978. Coby dětská hvězda se pak objevil v dalších seriálech, jako je Mork & Mindy (1980) nebo Laverne & Shirley (1982). Největší slávu mu ale samozřejmě přinesl válečník Átrej, kteroužto roli herec dodnes oslavuje vystoupeními na fanouškovských setkáních a zveřejňováním tetování amuletu Auryn na svém Instagramu.
V herectví pokračoval jen sporadicky, po roce 1986 si dal delší pauzu a vrátil se až v roce 1994 dramatem To Die, to Sleep. Následovala další přestávka a roku 2012 role ve filmu Sushi girl. V českém prostředí se nejedná o příliš známé snímky. V rozhovoru pro australský pořad Mornings uvedl, že si otevřel tetovací salon. Nějaký čas také strávil jako barman a jeho životopis na Instagramu uvádí, že je certifikovaným instruktorem střelby. Je ženatý s Kaylou Hathawayovou a na zmíněné sociální síti často zveřejňuje jejich společné fotografie. Málokdo by v něm asi poznal toho mladého bojovníka Átreje.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci