C. a k. polní maršálek: První zvukový triumf Vlasty Buriana nikdy neomrzí

C. a k. polní maršálek: První zvukový triumf Vlasty Buriana nikdy neomrzí

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Film C. a k. polní maršálek (1930) se stal milníkem v československé filmové historii nejen jako povedený zvukový film, ale i díky jedinečnému komediálnímu projevu Vlasty Buriana. Režie se ujal Karel Lamač, který dokázal převést divadelní frašku Emila Artura Longena na filmové plátno.
Obsah článku
  1. Vlasta Burian: Komik, který na maximum využil dar řeči
  2. Děj plný humoru a záměn
  3. Lamač byl za film oceněný i v cizině
  4. Klasika, která pobaví i dnes

Tento snímek se stal ve své době ohromným hitem, který přitáhl do kin davy diváků dychtících po nové filmové technologii, která jim umožnila slyšet češtinu přímo z filmového plátna. A lákavé to bylo hned dvojnásob. Vždyť šlo o Vlastu Buriana, vycházející filmovou hvězdu.

Vlasta Burian: Komik, který na maximum využil dar řeči

Vlasta Burian v hlavní roli setníka Františka Procházky exceluje jako muž, jenž se omylem ocitne v roli polního maršálka a způsobí poprask v zapadlé vojenské posádce v Haliči. Burian zde předvádí širokou paletu komediálních dovedností, které zahrnují napodobování, improvizaci i schopnost zpívat s lehkostí a šarmem. Písně Járy Beneše, včetně titulního songu, dodávají filmu energii a švih, čímž z něj činí nejen komedii, ale i hudební veselohru.

Zvukový film umožnil Burianovi vyniknout v celé své kombinaci hned několika talentů. Stal se z něj prvotřídní bavič. Předchozí éra němého filmu ho sice představila divákům, ale teprve dialogy a hudba mohly naplno rozvinout jeho komediální nadání. C. a k. polní maršálek tak nejen zpečetil jeho status nejpopulárnějšího českého komika, ale stal se i důkazem, že naše kinematografie rychle zvládla přechod na zvukovou technologii a je konkurenceschopná se zahraničím.

Děj plný humoru a záměn

Příběh se točí kolem bývalého setníka Františka Procházky, který byl předčasně penzionován kvůli zpívání zakázaných písní o polním maršálkovi. I přes svůj odchod z armády zůstává vojákem tělem i duší. Při návštěvě svého synovce na vojenské posádce v Haliči se Procházka náhodou dostane do uniformy polního maršálka, který měl přijet na inspekci. A příval humorných událostí mohl v celé své síle a kráse začít. A to doslova „na plný plyn“.

Než se vše vysvětlí, Procházka se stane součástí slavnostních přehlídek, polních cvičení i večerního divadelního představení. Svým přirozeným šarmem a humorem vytváří jednu komickou situaci za druhou, a dokonce odhalí špiona. Pravý polní maršálek, fascinovaný Procházkovým umem, mu nakonec odpustí podvod a povýší ho na majora.

Lamač byl za film oceněný i v cizině

Film byl natolik úspěšný, že Karel Lamač vytvořil také německou a francouzskou verzi snímku. V obou případech si Vlasta Burian zachoval svou hlavní roli, zatímco ostatní obsazení bylo lokalizováno podle jazyka. Tento krok ukazuje nejen obrovskou popularitu filmu, ale i Burianovu schopnost oslovit mezinárodní publikum. To už se v dnešní době snad ani stát nemůže. Polní maršálek se stal ukázkou, jak může komedie překročit jazykové a kulturní hranice, což bylo v té době unikátní. Tak skvělé filmaře a herce jsme tenkrát měli!

Klasika, která pobaví i dnes

C. a k. polní maršálek je oslava humoru, improvizace a Burianova výjimečného talentu. Film se stal nejen kulturním fenoménem své doby, ale také důkazem, že i v počátcích zvukové kinematografie mohli čeští tvůrci držet krok se světovými trendy. Je také jasné, proč si Burian vysloužil označení „král komiků“, které si dokázal udržet i přes závist a křivá obvinění v době, která teprve měla přijít.

Ve vysílání 21. prosince odpoledne na ČT1.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: