Bylo nás pět: Podle Petra Nárožného jde o nejlepší seriál, který se u nás kdy natočil

Bylo nás pět: Podle Petra Nárožného jde o nejlepší seriál, který se u nás kdy natočil

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
I přes časté reprízy je seriál laskavým pohlazením pro děti i dospělé. Přenáší nás do časů, které máme rádi, kde si dámy daly záležet, aby dobře vypadaly, i když šly jen přes cestu do koloniálu. Pánové měli pěstované kníry a děti trávily každou volnou chvilku venku.
Obsah článku
  1. Vzpomínky malého Bajzy
  2. Vzpomínky Karla Poláčka na vlastní dětství
  3. Seriálovým městečkem je Kouřim
  4. Šťastně zvolené obsazení

Vzpomínky malého Bajzy

Pro Adama Nováka, který si zahrál roli malého Bajzy, šlo o mozaiku vzpomínek. Během natáčení panovalo až rodinné prostředí a když se dívá zpět, vidí krásně prožitý rok. Jen vychovatelky zažívaly těžké časy. Jak se parta dětí sbližovala, rošťáren přibývalo a nakonec musela být skupinka rozdělená, aby se v době, kdy se netočilo, vůbec děti daly uhlídat.

Seriál vznikl v roce 1994 na motivy knihy Karla Poláčka. Režisérem seriálu se stal Karel Smyczek. Život na malém městě očima žáka Petra Bajzy uchvátil děti i jejich rodiče a prarodiče. Seriál se tak stal opravdu rodinným.

Vzpomínky Karla Poláčka na vlastní dětství

Karel Poláček, významný spisovatel a novinář židovského původu, napsal román Bylo nás pět v roce 1943, krátce před svým odchodem do koncentračního tábora v Terezíně. V nelehké době si zavzpomínal na nejšťastnější období svého života, na dětství.

Kniha poprvé vyšla až rok po 2. světové válce. Na zfilmování si však musela dlouhé roky počkat, protože si poetiku z románu nikdo netroufl přenést na filmové plátno. Podle režiséra, který se nakonec do práce pustil, je po profesionální stránce děj románu „neskutečně řídký“, další nevýhodou je napsání v ich-formě. Přesvědčil ho až scénář ostříleného autora Ondřeje Vogeltanze, který je podepsaný pod adaptacemi takových děl jako Tajemství ocelového města nebo Princ a chuďas. Děj dokázal krásně dobarvit, dokonce ve stylu, kterým psal Poláček. Ve scénáři tak zůstal Poláčkův úsměv a noblesa.

Děj je zasazený do období blížící se hospodářské krize. Vybrat zajímavé období je pro natáčení vždy hodně složité, protože děj v knize to až tak moc neřeší. Natáčení však vyžaduje atmosféru určité doby a kostýmy. Podle režiséra jsou kostýmy velkým oříškem, protože si málokdo uvědomí, jak se móda měnila i v rozmezí jen několika let.

Seriálovým městečkem je Kouřim

Nesnadné bylo najít i místa pro natáčení. Rychnov nad Kněžnou už byl příliš moderní. Nakonec byla ve hře dvě města. Nad pochmurnými Velvary zvítězila Kouřim, městečko asi šedesát kilometrů od Prahy. Na náměstí tam stačilo předělat pár nápisů a hned na všechny dýchla atmosféra První republiky. I okolí města se filmařům líbilo kvůli hezké přírodě, kterou si užívaly během natáčení děti.

Město dostalo vtipný název Poláčkov nad Karlovem a postavy seriálu zaplnily město. V seriálu jsou daleko více provázané svými osudy, než jak je stvořil sám Poláček.

Šťastně zvolené obsazení

Smyczek si dal také práci s hledáním vhodných představitelů, ať už šlo cukráře Víznera, bezdomovce Pechu, starostlivou maminku Havlovou, přísného otce Navrátila nebo závistivého strýce Nárožného.

Na roli otce Bajzy byl horkým kandidátem Viktor Preiss nebo Josef Abrhám. Režisér měl ale jinou představu a potřeboval herce, který by byl přesvědčivým obchodníkem, a to byl právě Oldřich Navrátil.

Malou roli si měl v seriálu zahrát i František Filipovský, který proslavil knihu v šedesátých letech, když ji načetl pro rozhlas. Nakonec postavu hrál Raoul Schránil, protože František Filipovský už na tom zdravotně nebyl dobře. Filipovský se tak v seriálu mihl na fotografii v roli pomyslného dědečka.

Na postavy dospělých je v knize i v seriálu pohlíženo dětskýma očima školáka Petra Bajzy, do kterého se odrazil samotný Poláček. Adam Novák se do této role věkově i pocitově naprosto trefil. Dětský herec byl sice v 8. třídě, ale vypadal o hodně mladší. V seriálu hrál žáka 2. třídy. Právě proto, že byl starší, byl rovnocenným partnerem dospělých herců. Adam natáčení bral jako zábavu, která ho dokázala úplně pohltit. Postavu Evičky, do které se v seriálu zamiloval, si zahrála jeho sestra Sandra.

Ostatní dětští herci byli vybíráni podle typů postav. Rok před natáčením Smyczek točil seriál pro zahraniční produkci (Správná šestka) a právě tam našel velkou část budoucích dětských herců.

Jan Müller dostal roli Pepka Zilvara z chudobince proto, že na konkurs přišel s kartonem cigaret. Byl tak vyřešený problém, jak najít dětského herce a tolerantní rodiče, kterým by nevadilo, že během seriálu bude jejich dítě kouřit.

První epizoda se v premiéře vysílala 9. ledna 1995, 5 dalších se objevilo v týdenním rytmu. Své diváky má seriál i dnes. Najdete ho ve vysílání ČT1 v nedělní podvečery nebo na oneplay.cz.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: