Bitva o Midway: Nabídne dechberoucí letecké a bojové scény a dokonale sladěné filmové a autentické záběry

Bitva o Midway: Nabídne dechberoucí letecké a bojové scény a dokonale sladěné filmové a autentické záběry

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Americké válečné drama z roku 1976 patří k nejzásadnějším filmům, které byly o 2. světové válce natočeny. Film zachycuje klíčovou námořní bitvu druhé světové války mezi americkým a japonským loďstvem.

Snaha podat náhled na část válečných dějin a nejdůležitější válečnou akci v Tichomoří je na filmu vidět a rozhodně stojí za to vidět i filmové triky, které byly na tehdejší dobu hodně podařené.

Snaha o historickou přesnost

Film byl jedním z prvních pokusů zachytit námořní bitvu s vysokou mírou historické přesnosti. Děj se soustředí na bitvu o Midway, která se odehrála v červnu 1942 a znamenala zlom ve válce v Tichomoří. Film zobrazuje skutečné historické postavy, jako byl admirál Chester W. Nimitz (zahraný Henrym Fondou) a admirál Isoroku Jamamoto.

Kvůli atraktivitě příběhu jsou do děje zasazeny i fiktivní postavy, které mají za úkol navodit ty správné emoce.

Prestižní obsazení přilákalo diváky do kina

Ve filmu se objevil Charlton Heston jako kapitán Matthew Garth. Jde o fiktivní postavu, která byla příběhu zasazená jako významná spojka několika dějových linek. Heston byl v té době velice populární díky filmu Letiště 1975, který byl natočený podle knihy Arthura Haileyho.

Henry Fonda se představil jako admirál Nimitz, ikonická historická postava zodpovědná za americké vítězství. Henry Fonda byl v té době jedním z nejuznávanějších herců na světě a za sebou měl celou řadu velice úspěšných filmů jako Bitva v Ardenách, Tenkrát na Západě, Bostonský případ nebo Mé jméno je Nikdo.

Obsazení doplnili další herci zvučných jmen: James Coburn, Glenn Ford nebo Robert Mitchum.

O natáčení

Režisér Jack Smight se rozhodl do filmu zakomponovat skutečné záběry z druhé světové války. To byl velice těžký úkol, protože kvalita filmového materiálu ze čtyřicátých let byla často velice nízká a nebylo ještě mnoho možností, jak záznamy vyčistit a přizpůsobit nově natočeným záběrům.

Vzdělaní diváci poznali, že byly použité i záběry z jiných bitev (například z Pearl Harboru) a z dalších válečných filmů, což zkritizovali a dobrý úmysl autentičnosti působil trochu kontroverzně.

Na druhou stranu tvůrci nabídli divákům nový formát „Sensurround“. Tento zvukový systém vytvořil vibrace v kinosálech, aby diváci cítili exploze a letecké bitvy na vlastní kůži. Bohužel pro diváky, řada kin nebyla na takový systém připravená.

Film měl oslavovat vlastenectví

Film měl za cíl nejen vyprávět příběh historického vítězství, ale také posílit vlasteneckého ducha během studené války. V 70. letech bylo americké publikum stále poznamenané vietnamskou válkou a „Bitva o Midway“ měla připomenout hrdinství a jednotu z dob druhé světové války.

Tvůrci si připsali finanční úspěch, ale kritika byla až příliš přísná a archivní záběry se nedočkaly přijetí od všech.

Ve vysílání 2. prosince večer na ČT2.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: