Pamatujete si na akční dědky ze seriálu Slovácko sa nesúdí? Pro Oldřicha Velena šlo o nejoblíbenější natáčení jeho života

Pamatujete si na akční dědky ze seriálu Slovácko sa nesúdí? Pro Oldřicha Velena šlo o nejoblíbenější natáčení jeho života

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
A to už u herce, který za celý život ztvárnil přes 300 rolí a roliček, musí znamenat opravdu velkou lásku k jižní Moravě, kde se seriál natáčel. Jako Jura Klásek byl nerozlučným kamarádem stařečka Pagáča, kterého si zahrál Jozef Kroner. Za intenzivní natáčení musel Velen zaplatit.
Obsah článku
  1. Herec, který si zaslouží připomenutí
  2. Odboj, vězení a útěk z Rakouska
  3. Přišel čas připomenout seriál Slovácko sa nesúdí
  4. Seriál nevznikl na jednom místě
  5. Herci si vesnické prostředí užívali

Hned pár dnů po natáčení se o slovo přihlásil jeho žlučník a lékař byl nekompromisní. Tak opilý žlučník musí z těla pryč!

Herec, který si zaslouží připomenutí

Oldřich Velen sice nepatří k opěvovaným hvězdám, ale rozhodně si zaslouží připomenutí své práce. Ta začala už historickým snímkem Temno v roce 1950, ale diváci si ho spíše vybaví z novějších projektů, jako jsou filmy Jak utopit doktora Mráčka, Já už budu hodný, dědečku, Slasti otce vlasti nebo Noc na Karlštejně.

Ve filmu Tajemství hradu v Karpatech měl jako hostinský několik vět, které patří do „nesmrtelné“ sbírky filmových hlášek. Byl také strýcem od Hujerů v nezapomenutelné komedii Marečku, podejte mi pero! a inspektorem v Rumburakovi.

Zahrál si i v seriálech, například v Arabele nebo v seriálu Malý pitaval z velkého města. Objevil se také v nejděsivější epizodě seriálu 30 případů majora Zemana, v epizodě Studna, o které se právě v současnosti mluví ve spojitosti s novou minisérií, která případ oživila.

Odboj, vězení a útěk z Rakouska

Herec Oldřich Velen vystudoval brněnskou konzervatoř a během 2. světové války se zapojil do protifašistického odboje. Za práci v organizaci Obrana národa si na něj posvítilo gestapo. Prošel si několika věznicemi a nakonec byl totálně nasazený v Rakousku. Odsud se mu podařilo uprchnout a nějaký čas se skrýval.

Po válce se usadil v divadle v Olomouci a jeho robustní postava s dobráckým obličejem ho předurčila pro kladné role dobráků a zemitých lidí. Občas ale neodolal a přijal i role padouchů nebo policajtů. Uměl hanácké, slovácké a ostravské nářečí, a i to mohl v herectví uplatnit.

Přišel čas připomenout seriál Slovácko sa nesúdí

Kdo někdy zkoušel číst knižní předlohu od Zdeňka Galušky a není úplně zasvěcený do nářečí, kterým jsou úsměvné příběhy z malebné vesničky psány, zjistil, že je čtení pěkná dřina a vyžaduje stoprocentní soustředění.

Seriál, který na motivy literární předlohy vznikl, už takové soustředění nevyžaduje. Krátké epizody jsou úsměvné nejen samotným dějem, ale i nádherným nářečím, kterým se herci doslova „prozpívali“.

Seriál nevznikl na jednom místě

Přestože seriál působí dojmem, že filmaři v době natáčení našli opravdu malebnou vesničku, nebyla to pravda. Štáb se stěhoval a seriál vznikal v deseti vesnicích. Samozřejmě všude teklo víno proudem a nebylo úplně snadné sehnat herce v danou dobu před kamery. To jim samozřejmě kolegové, kteří se natáčení neúčastnili, hodně záviděli.

Vznikla tak „zaručeně lživá teorie“, že filmaři se nestěhovali z vesnice do vesnice proto, aby v seriálu mohli předvést originální lidové malůvky, malované žudry, kapličky, kostelíky a sklípky. Kritici a závistivci měli jasno: Jakmile herci a filmový štáb celou vesnici „vypili“, odstěhovali se jinam, kde opět teklo víno proudem.

Herci si vesnické prostředí užívali

Velen nikdy nezapíral, že strýcové je lákali do sklípků a často to nedopadlo dobře… Možná právě proto dokázalo herecké osazenstvo tak pěkně zapadnout do vesnického prostředí, kde víno bylo pýchou místních lidí.

A diváci si dodnes mohou připomínat krátké humorné příběhy, kdy i kvůli náruči kradených polen mohlo jít o život…

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: